Aby wybrać odpowiedni plecak na różne wyprawy, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb i sposobu przemieszczania się – jednemu wystarczy zwykły szkolny plecak, do którego wrzuci butelkę z wodą, zapasowe skarpetki i aparat fotograficzny, a z kolei inna osoba będzie chciała mieć „dom na plecach”, czyli 40 litrowy worek, w którym znajdziemy wszystko, od namiotu po apteczkę pierwszej pomocy.

Jak dobrze wybrać plecak?

Przede wszystkim usiądź z kartką i długopisem i napisz, do czego będziesz używał plecaka. Campingi? Kilkudniowe wycieczki w górach? Podróż dookoła świata? A może zwyczajna wycieczka rowerowa z rodziną? Cel jest najważniejszy, bo od tego zależy później dosłownie wszystko. Może się również okazać, że jeden plecak nie będzie dla Ciebie wystarczający, bo niestety, ale nikt jeszcze nie wymyślił uniwersalnego modelu na wszystkie okazje. Nie daj się zwieźć pięknym słowom sprzedawcy, który na pewno zapewni, że jakiś tam okaz na pewno znajdzie. Umówmy się, że na jednodniową wycieczkę 60 litrów to będzie za dużo, a na podróż dookoła świata 15 litrów może jednak nie wystarczyć.

Następnie przemyśl sprawę pogody. Czy deszcz nie zniechęca Cię do wycieczek? Jeśli odpowiedź brzmi „chodzę w każdej pogodzie”, powinieneś wybrać model, który będzie posiadał zabezpieczenia i był wodoodporny. Obejrzyj każdy model dokładnie i oceń pod kątem wielogodzinnej ulewy – które z elementów najprawdopodobniej odpadną jako pierwsze? Do którego modelu nie będziesz bał się włożyć profesjonalnego sprzętu fotograficznego? Wiadomo, że nie znajdziesz wodoszczelnego plecaka w 100% i zawsze wcześniej będziesz musiał pomyśleć o dodatkowej ochronie, ale zwróć uwagę na materiał i możliwość przypięcia pokrowca.

Kolejną rzeczą jest wygoda. Wybrany przez Ciebie plecak musi komfortowo leżeć na plecach i posiadać uprzęże, które pomogą przenieść ciężar też na inne części ciała. Musi być również dobrze skonstruowane – zastanów się, z jakich rzeczy korzystasz najczęściej w czasie przerwy i czy uda Ci się je zmieścić i swobodnie rozporządzać. Dodatkowa kieszeń na bidon? Na telefon? Pełno różnych skrytek, w których będziesz mógł posegregować potrzebne Ci rzeczy? Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę, powinieneś wiedzieć, co i gdzie znajduje się w plecaku, by w razie ulewy nie wysypywać całej zawartości na ziemię, by wygrzebać pelerynę zakopaną na samym dnie.

Jeśli często podróżujesz „obozowo”, zwróć uwagę, czy Twój plecak ma miejsce na zabranie śpiwora (tak, by śpiwór nie zajął 2/3 objętości, czyli można przypiąć śpiwór albo na górze, albo na dole plecaka). Wbrew pozorom, kolor również jest ważny! Podróżując w górach, nie bójmy się jaskrawych modeli – w razie wypadku służby ratownicze szybciej nas dostrzegą.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *