Trekking w górach zimową porą jest niezwykły – piękne widoki ośnieżonych drzew i gór, mroźne, czyste powietrze i zamarznięta woda. Do takiej wybrany należy się odpowiednio przygotować i podróżować, by mile wspominać ją przez długi czas.

Po szlakach

Zimą można się łatwo zgubić. Szlaki są zasypane grubą warstwą śniegu, znaki oblodzone i również pokryte białym puchem. Przed zaplanowaniem trasy należy sprawdzić na stronie internetowej odpowiedniego parku narodowego, czy grupy ratunkowej, jakie szlaki są zamknięte zimą. Pozwoli to nam dokładnie zaplanować trasę, bez zbędnych opóźnień  i zawracania z trasy.

Orientacja w terenie

Orientacja w terenie zimą jest znacznie utrudniona niż w lecie. Szczególnie, gdy jest zawierucha i sypie śnieg. Warto kierować się punktami charakterystycznymi oraz oznakowaniami. Wiele osób korzysta coraz częściej z nawigacji, czy wczytanych map tras, którymi przemierzali letnią porą.

Unikanie miejsc niebezpiecznych

Jeśli nie jesteśmy wprawionymi i doświadczonymi osobami należy bezwzględnie unikać miejsc niebezpiecznych: zagrożonych lawinami, stromych grzbietów, czy tras narciarskich.

Uwaga przy schodzeniu!

Schodzenie jest o wiele bardziej niebezpieczne niż podchodzenie w górę. Warto przy schodzeniu zachować bezpieczne odstępy, kroki stawiać uważnie. Można także wspomóc się i hamować kijkami trekkingowymi.

Czas przejścia i krótszy dzień

Czas przejścia danej trasy może być dłuższy, niż czas letni w zależności od warunków pogodowych. Czas przejścia danego szlaku warto w zimie odrobinę zawyżyć, by mieć jego nadwyżkę w razie pogorszenia warunków pogodowych. Dodatkowo dzień w zimie jest znacznie krótszy, dlatego jeśli chcemy z gór do miasta wracać busem lub inną komunikacją dobrze zaplanujmy wyprawę!

Załamania pogody

Gdy za oknem jest brzydko, sypie śniegiem i jest mała przejrzystość warto wstrzymać się od wychodzenia w góry. W górach pogoda jest zmienna, szczególnie zimą. Dlatego z wyprzedzeniem warto sprawdzić przewidywane warunki pogodowe (na specjalnych portalach), a także kierować się ciśnieniem powietrza. Gdy ciśnienie rośnie, a pogoda rano jest ładna – powinno tak zostać do wieczora. 

Nigdy sam

Chodzenie samemu po górach jest niebezpieczne. W razie wypadku nikt nam nie pomoże i nikt nie powiadomi o tym służb, przez co nasze życie będzie o wiele bardziej zagrożone. Nawet w przypadku niewielkiej kontuzji warto mieć kogoś kto nawet weźmie nasz plecak.

Dodatkowa odzież

W zimie warto mieć zapasowe rękawice, czapkę, czy szalik. W przypadku opadu śniegu z deszczem wierzchnie okrycie będzie mokre. Przyda się także zapasowy polar, czy sweter puchowy.

Ochrona twarzy i oczu

W górach słońce bardzo razi po oczach, szczególnie w tych wysokich. Dlatego obowiązkowe są dobrej jakości gogle oraz kremy z filtrami UV, a w razie mroźnej zimy tłuste kremy chroniące przed odmrożeniami. 

Przed wyjściem w góry

Najważniejsze! Przed wyjściem w daną partię gór poinformuj schronisko, gdzie idziesz oraz o której planujesz wrócić, wpisz się do księgi wyjść, powiadom rodzinę. Z zasięgiem w górach jak wiadomo jest różnie – dlatego warto zostawić taką informację w schronisku. Takie postępowanie oszczędzi stresu rodzinie i zapobiegnie niepotrzebnemu wezwaniu ratowników.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *