Jeśli jesteś początkującym turystom górskim przed wyprawą, nawet jednodniową, solidnie i odpowiednio przygotuj się do wycieczki. W Internecie znajdziesz wiele porad: gdzie sprawdzać pogodę, gdzie szukać tras i szlaków, jak kupować sprzęt górski oraz co spakować na trekking. Przydatna w pakowaniu będzie check lista, która uprzyjemni nam pakowanie, ale także sprawi, że nie zapomnimy najważniejszych rzeczy.

Plecak!

Wygodny plecak to podstawa. Niejednokrotnie widzi się w górach kobiety z torebkami, czy torbami ekologicznymi. Nie będzie to wygodny marsz. Podczas długiej wędrówki najlepszy będzie plecak w pasem piersiowymi pasem biodrowym. Dzięki temu plecak nie będzie spadał z ramion i nie będzie obciążał kręgosłupa. Najlepsza pojemnością plecaka na jednodniową wycieczkę jest 35 L. Schowamy tam kurtkę w razie zmiany pogody, pożywienie, wodę, apteczkę, itp.

Buty

Najważniejsze są wygodne i odpowiednie buty. Powinny być wodoodporne i posiadać odpowiednią podeszwę przeznaczoną do chodzenia po górach. W zależności od pory roku musimy wybrać odpowiednie buty. Na lato mogą być odpowiednie buty za kostkę, lżejsze, jesienią, czy wiosną buty za kostkę. Oprócz butów ważne są także skarpetki – powinny być dłuższe, by buty nie obcierały stopy podczas chodzenia.

Ubranie

W góry należy ubierać się przede wszystkim wygodnie. W górach najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort. Na stronach przeznaczonych tematyce górskiej można znaleźć informacje jakie spodnie kupić, jaką kurtkę, bieliznę termo aktywną, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Najważniejsza zasada w górach to ubierać się na cebulkę i zawsze mieć coś przy sobie przeciwdeszczowego, czapkę, rękawiczki, polar – pogoda w górach jest bardzo zmienna. Przydatna jest także chusta wielofunkcyjna.

Prowiant

Podczas długiego marszu spala się dużo kalorii, dlatego trzeba je uzupełniać. Warto mieć ze sobą coś słodkiego, np. czekoladę, czy batony energetyczne. Można przegryzać także orzechy, owoce, zjeść kanapkę z jakimś mięsem, najlepiej w zestawie z jakimiś warzywami. Do picia warto mieć wodę, napój izotoniczny oraz jakiś gorący napój, np. herbatę z miodem i cytryną.

Apteczka

Bez apteczki ani rusz. Wystarczy jedno pośliźnięcie, by zrobić sobie krzywdę. W apteczce powinien znajdować się bandaż elastyczny, plastry, środek odkażający, leki przeciwbólowe, maści przeciwbólowe oraz przeciwzapalne na wypadek niewielkiego nadwyrężenia mięśnia. Warto mieć także przy sobie folię NRC, która przydaje się w awaryjnych sytuacjach.

Latarka

Awaryjnie warto ją przy sobie mieć, gdyby wyprawa miała by się nieoczekiwanie przedłużyć. Szczególnie zalecane są latarki czołówki – zakłada się je na głowę, dzięki czemu mamy wolne ręce i możemy je schować do kieszeni.

Okulary i krem z filtrem UV

Ochrona przez słońcem w górach jest bardzo ważna. Przed wejściem w góry trzeba posmarować się kremem z filtrem oraz założyć okulary przeciwsłoneczne. Nie można zapomnieć także o ochronie głowy czapką lub chustą.

Inne akcesoria

Na wyprawie przydatne będą kije trekkingowi, które odciąża kolana, stup tuty, które zapobiegną dostaniu się wody i błota do butów, a także scyzoryk, czy mapę. Bez mapy nie powinno się wychodzić w góry.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *