W czasach globalnej wioski przemieszczanie się samolotem po całym świecie jest czymś tak zwyczajnym, że aż banalnym. Latamy wszędzie, zabieramy ze sobą wszystko, więc dobrze znać zasady przewożenia także sprzętu sportowego , który bardzo często zabieramy ze sobą.

Trzeba pamiętać, że jest wiele linii lotniczych i w każdej  z nich obowiązują nieco inne zasady i oczywiście inne ceny, ale generalnie wszystkie liczące się linie lotnicze umożliwiają przewóz sprzętu sportowego.

Podstawowy warunek to właściwe przygotowanie sprzętu do transportu oraz znajomość  taryf, opłat oraz procedur ich przewożenia.

Przewozimy sprzęt narciarski

Przewóz nart i snowboardu oferują wszystkie linie lotnicze. Są linie, które oferują przewóz sprzętu narciarskiego w ramach tak zwanego bagażu rejestrowanego ( bagaż rejestrowany nazywany też bagażem głównym albo odprawianym jest w odróżnieniu od bagażu podręcznego przewożony w luku bagażowym, jest odprawiany na lotnisku, specjalnie oznakowany i otrzymujemy go z powrotem na lotnisku docelowym. Wielkość bagażu rejestrowanego podlega ograniczeniom) i nie pobierają za taką usługę dodatkowej opłaty, ale trzeba pamiętać, ze każda linia lotnicza ma swoje zasady lepiej wcześniej sprawdzić . Sprzęt narciarski powinien być przed podróżą zabezpieczony, a najlepiej zapakowany do specjalnego futerału.

I tak na przykład nasze linie lotnicze LOT przesyłają sprzęt narciarski bezpłatnie ( jeśli nie przekracza dopuszczalnych norm ) na liniach krajowych, a na liniach międzynarodowych cena przewozu wynosi 200 zł za jeden komplet sprzętu na osobę.

W Lufthansie bagaż sportowy przewozi się bezpłatnie w ramach limitu ( wyjątek loty międzykontynentalne do USA, Ameryki Środkowej i Meksyku) , a jeśli limit jest przekroczony to opłata wynosi 50 euro na rejsach kontynentalnych i 100 euro na liniach międzykontynentalnych.

Tanie linie lotnicze rządzą się swoimi prawami, ale na przykład Ryanair pozwala pasażerom wykupić do rezerwacji dwie sztuki bagażu rejestrowanego (15-20 kg).

Przewozimy rower

Przewiezienie roweru samolotem jest oczywiście możliwe, ale pod warunkiem, że go dobrze przygotujemy do podróży i odpowiednio zabezpieczymy. Przede wszystkim rower musi być spakowany albo w specjalne opakowanie foliowe, albo w karton. Trzeba odkręcić pedały, przekręcić je do wewnątrz, odkręcić kierownicę lub ustawić ją wzdłuż ramy i zablokować, odkręcić przednie koło, spuścić powietrze z opon i zabezpieczyć wszystkie wystające części.

Przewozimy sprzęt do nurkowania

Przewóz takiego sprzętu jest możliwy tylko jako bagaż rejestrowany w ramach obowiązujących w danej linii limitów wagowych i związanych z tym opłat. Trzeba pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu sprzętu- butla z tlenem musi być pusta, przełączniki i zawory wyłączone, lampy oraz wszystkie żródła zasilania wymontowane, no i wszystkie inne elementy dobrze zabezpieczone.

Przewozimy deskę surfingową

Deska surfingowa nigdy nie może być zaliczana do bagażu rejestrowanego, są tez linie ( np. British Airways) które nie przewożą takiego sprzętu. Trzeba też wiedzieć ,że jeśli deska z osprzętem jest cięższa niż 50 kg, to można ja przewozić tylko w ramach tak zwanej usługi cargo. Za to kije do golfa przewożą praktycznie wszystkie linie lotnicze bezpłatnie poza limitem bagażu głównego.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *